SSS

Sınav sonuçlarım kaç yıl geçerli?

ALES sonuçları 3 (üç) yıl geçerlidir.

GRE sonuçları, ALES yerine kullaıldığında 3 (üç) yıl geçerlidir.

TOEFL/IELTS/BUEPT sonuçları 2 (iki) yıl geçerlidir.

Güncel ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Dört ana bölüm (Bilgisayar Mühendisliği, Dilbilim, Felsefe, Psikoloji) dışındaki bölümlerden mezun olanlar da Bilişsel Bilim Programına başvurabilir mi?

Evet, her bölümden başvuru yapılabilir.

Bahar dönemi için öğrenci kabul ediyor musunuz?

Hayır. Bilişsel Bilim programı başvuruları genelde Nisan ayı içinde alınır. Kabul edilen öğrenciler derslerine Sonbahar döneminde başlar.

Bilim sınavı olacak mı?

Evet. Yer ve zaman belli olunca sitede duyurulacak.

Bilim Sınavı nasıl olacak? Nasıl hazırlanabilirim?

Sınava hazırlıkla ilgili materyal ve bir sınav örneğini bulabileceğiniz belgemiz: Bilişsel Bilim Örnek Sınav

Referanslar ve Niyet Mektubu

İki adet referans mektubu ve niyet mektubunuzu başvurunuzla beraber sunmalısınız. Referans mektupları Türkçe ya da İngilizce olabilir ancak niyet mektubunuz sadece İngilizce olmalıdır.

Programın öğrencisiyken lisans dersleri alabilir miyim?

Danışmanınızın onayı ile en fazla iki tane ileri düzey lisans dersi alabilirsiniz.

Belirli bir dönemde açılan dersleri nasıl öğrenebilirim?

http://registration.boun.edu.tr/ sayfasına gidip, sol köşedeki General Services kısmına tıklayın. Sonra Schedule linkine tıklayıp dönem seçtikten sonra her bölümün verdiği dersleri görebilirsiniz.

Programı bitirmek için gerekli koşullar nelerdir?

Programdan mezun olmak için öğrencilerin, en az 26/32 kredilik ders alarak başarılı olmaları ve akademik danışmanlarının gözetiminde bir yüksek lisans tezi hazırlayıp sunmaları gerekmektedir. Öğrenciler, programda temsil edilen dört Bölüm/disiplinden ikisini seçerek, bu iki alanın her birinden üçer ders, ve bunlara ilaveten iki de serbest seçmeli yüksek lisans dersi olmak üzere tam sekiz ders almak zorundadırlar. İkinci yıllarında, ilk yıl uzmanlaştıkları iki alanın örtüştüğü bir konuda tez hazırlamaları gerekmektedir.

Programa girdikleri ilk yıl öğrencilerin bilimsel hazırlık yılıdır ve bu yıl içinde, programa hazırlanmak üzere lisans düzeyinde en fazla sekiz ders almaları gerekmektedir. Bu sekiz dersten dördü bilimsel hazırlık yılının ilk döneminde, programda temsil edilen dört alandan birer tane olmak üzere alınır. İkinci dönemde ise, öğrenciler dört alandan ikisini seçerek bu iki alandan ikişer ders almak zorundadırlar. Dört alandan herhangi birinden lisans derecesine sahip öğrenciler, diğer üç alandan ikisini seçmek durumundadırlar. Bilimsel hazırlık yılında ayrıca COGS 500 Bilişsel Bilime Giriş dersi alınacaktır. Bu dersleri (veya muadili dersleri) daha önce lisans programında almış öğrenciler danışman onayıyla bir veya daha çok dersten muaf sayılabilir.